پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب-صدای مردم جنوب ایران

پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب | Sedayejonoob.ir

منتشر شده در تاریخ: 22 آذر 1396 ساعت 15:09:: شناسه خبر: 28310

در دیدار مسئولان بنیاد برکت بااستاندار کهگیلویه وبویراحمد مطرح شد:

پس از گذشت۱۰ ماه از انعقاد تفاهم‌نامه هیچ طرحی اجرایی و عملیاتی نشده است

استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: طرح آبرسانی به روستاهای دارای مشکل کم آبی با اعتباری افزون بر ۱۹۰ میلیارد ریال، ساخت ۲ دهانه پل در مسیر جاده‌های روستایی با سرمایه گذاری حدود ۴۰ میلیارد ریال و ساخت ۲ باب کتابخانه به میزان ۸۰۰ مترمربع و اعتبار پیش‌بینی‌شده ۱۲ میلیارد ریال از دیگر تعهدات ایجاد شده بنیاد برکت در استان‌است.

پایگاه خبری صدای جنوب:

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تأکید بر اینکه دلایل عملیاتی نشدن تفاهم‌نامه بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریالی بنیاد برکت در حوزه اقتصادی در این استان ظرف ۲ هفته بررسی و تبیین شود، گفت: البته کم‌کاری در این راستا پس از گذشت ۱۰ ماه قابل توجیه و پذیرش نیست.

به گزارش صدای جنوب، علی‌محمد احمدی در دیدار مسئولان بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در یاسوج اظهار داشت: میزان تفاهم‌نامه امضا شده بین استانداری کهگیلویه و بویراحمد و این بنیاد افزون بر سه هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال است.

احمدی گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه ساخت ۱۷ مدرسه در قالب ۸۰ کلاس درس با اعتباری افزون بر ۱۲۵ میلیارد ریال، مشارکت در احداث هفت مرکز و پایگاه بهداشتی و درمانی در مناطق محروم و بهسازی و آسفالت ۵۰ کیلومتر راه روستایی با اعتبار حدود ۲۳۰ میلیارد ریال از جمله تعهدات بنیاد برکت در این تفاهم‌نامه در حوزه عمرانی است.

وی عنوان کرد: طرح آبرسانی به روستاهای دارای مشکل کم آبی با اعتباری افزون بر ۱۹۰ میلیارد ریال، ساخت ۲ دهانه پل در مسیر جاده‌های روستایی با سرمایه گذاری حدود ۴۰ میلیارد ریال و ساخت ۲ باب کتابخانه به میزان ۸۰۰ مترمربع و اعتبار پیش‌بینی‌شده ۱۲ میلیارد ریال از دیگر تعهدات ایجاد شده بنیاد برکت در این تفاهم‌نامه است.

احمدی ادامه داد: بر اساس این تفاهم‌نامه همچنین قرار بود که ۱۶ طرح با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۳۳۰ میلیارد ریال و میزان اشتغالزایی ۷۷۶ نفر در شهرستان‌های باشت و گچساران، ۳۲ طرح با ۹۴۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۵۴۹ نفر در شهرستان‌های بویراحمد و دنا و ۲۶ طرح با اعتباری حدود یک هزار و ۶۶۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی یک هزار و ۳۰۵ نفر نیز در حوزه شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، لنده و چرام اجرایی شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: پس از گذشت حدود ۱۰ ماه از این تفاهم‌نامه هنوز هیچ طرحی در حوزه اقتصادی که عمده سرمایه‌گذاری و مشارکت بنیاد برکت نیز در این بخش است اجرایی و عملیاتی نشده است.

مجید محنایی معاون اقتصادی و منابع انسانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: بخش عمده‌ای از این طرح‌های اقتصادی مربوط به دستگاه‌های اجرایی شامل جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و سازمان صنعت، معدن و تجارت بوده که حتی برخی از مدیران از مفاد و محتوای تفاهم‌نامه اطلاع ندارند.

وی افزود: بر اساس این تفاهم‌نامه عمده طرح‌های اقتصادی و مشارکتی بنیاد برکت قرار بود در مناطق محرومی همچون لوداب بویراحمد، دیشموک و قلعه رئیسی در کهگیلویه انجام شود.
محنایی یادآور شد: توانمندسازی ۴۰ روستا در بخش دیشموک شهرستان کهگیلویه با ایجاد طرح‌های صنایع‌دستی در قالب جمعیتی افزون بر هفت هزار نفر و اشتغالزایی ۲۷۰ نفر یکی از این طرح‌های مهم بود.

وی گفت: البته مسئول هماهنگی و نماینده تام‌الاختیار استانداری کهگیلویه و بویراحمد به‌عنوان یک‌طرف قرارداد با معاونت عمرانی استاندار بود.

قائم مقام بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز گفت: این تفاهم‌نامه ۲ جانبه در ۲ حوزه عمرانی و اقتصادی بود که میزان سرمایه گذاری کلی آن حدود سه هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال است.

سعید جعفری افزود: در حوزه عمرانی اقدام‌های اولیه و کار مطالعاتی و اجرایی آغاز شده و بخشی از سهم بنیاد برکت ظرف یک ماه آینده به میزان پیشرفت فیزیکی طرح‌ها پرداخت خواهد شد.

وی تصریح کرد: حدود ۷۰۰ میلیارد ریال از مجموع سرمایه گذاری در این تفاهم‌نامه مربوط به حوزه عمرانی و مابقی نیز در بخش اقتصادی بوده است.

جعفری با اشاره به برخی طرح‌های اقتصادی و مشارکتی بنیاد برکت در سطح کشور گفت: هم‌اینک این بنیاد در برخی طرح‌ها در قالب بنگاه محور و اجتماع محور به‌ویژه در سطح روستاها و مناطق محروم مشارکت کرده است.

وی استان کهگیلویه و بویراحمد را یکی از مناطق مورد هدف و مستعد در طرح‌های با رویکرد اجتماع‌محور دانست و گفت: بنیاد برکت آماده مشارکت و سرمایه‌گذاری درزمینهٔ طرح‌های اقتصادی به‌ویژه در بنگاه‌های خرد و زودبازده در روستاها و مناطق محروم است.

وی امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین معاونت روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، بانک پارسیان و بنیاد برکت را یادآور شد و گفت: مبلغ ۳۱۰ میلیارد ریال تسهیلات با سود هشت درصد به روستاییان پرداخت خواهد شد.

جعفری افزود: سهم کهگیلویه و بویراحمد در این راستا مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال است.

براساس همین گزارش پنجم اسفند سال ۱۳۹۵ تفاهم‌نامه‌ای بین مجموعه استانداری کهگیلویه و بویراحمد با بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در حوزه‌های عمرانی و اقتصادی به امضا رسید که با گذشت حدود ۱۰ ماه بندهای مربوط به بخش اقتصادی آن هنوز عملیاتی و اجرایی نشده است.

دیدگاه ها بسته شده اند.

نظرسنجی

    • آخرین اخبار
    • پربازدیدترین اخبار

    ویدیو ها

    بالای صفحه
    طراحی سایت