پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب-صدای مردم جنوب ایران

پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب | Sedayejonoob.ir

منتشر شده در :1396/11/04 - 02:11:: شناسه خبر: 30551

از زیلایی بویراحمد تا پشته زیلایی سرفاریاب؛

زیبایی های «مُندان»پشت محرومیت ها پنهان شده است

روستای مندان یکی از قدیمیترین روستاهای استان کهگیلویه وبویراحمد – شهرستان چرام بخش سرفاریاب می باشد که از آثار به دست آمده و کشف شده باستانی در آن حکایت از آثار سکونت دردوره های ایلامی را دارد.

پایگاه خبری صدای جنوب:

در فضای مجازی و رسانه های مختلف روزی نیست که از زیلایی بویراحمدومحرومیت های ان مطلبی گفته نشود اما دردیگر سو منطقه پشته‌زیلایی سرفاریاب‌بامحرومیتی مشابه‌ مظلوم واقع شده است..
روستای مندان یکی از قدیمیترین روستاهای استان کهگیلویه وبویراحمد – شهرستان چرام بخش سرفاریاب می باشد که از آثار به دست آمده و کشف شده باستانی در آن حکایت از سکونت دردوره های ایلامی را دارد.
گفته اند که این منطقه به علت داشتن آب و هوای بسیار خوب و سرسبز بودن منطقه، محل زیبایی برای گردش پذیری بوده است.
روستای مندان که یکی ازبزرگترین روستاهای بخش سرفاریاب هست و در سلسه جبال زاگرس و در دامنه طبیعت بکر و بسیار زیبای کوه نور یا نیل قرادارد که این دامنه پوشیده از گونه های گیاهی متفاوت می باشد.
در۲۵ کیلومتری شهرستان چرام شهرسرفاریاب روستایی وجود دارد به نام مندان که رنگ و بویی از آبادانی در آنجا به چشم نمی‌خورد و اهالی روستا به ویژه جوانان نا امید از مسئولان روزو شب می گذرانند.
در کوچه پس کوچه های این روستای زیبا که قدم می زنی، می‌توان سایه محرومیت را بر سر خانه هایشان مشاهده کرد؛ محرومیتی که هرساله با وعده ای امیدوار کننده تا سال بعد تمدید می شود!
یکی از اهالی خونگرم این روستا در گفتگو با خبرنگار صدای جنوب  در مورد مشکلات روستا می گوید:روستای مندان مشکلات زیادی دارد به همین خاطرفرزندان ماوتعدادزیادی ازخانواده هاروستاراترک ودرجای جای این کشورودورازوطن زندگی مشقت باری دارند که مناسب نبود جاده وانتن دهی گوشی واینترنت وامکانات ورزشی واموزشی مردم را مجبوربه ترک روستانمود.
به گزارش صدای جنوب ازسرفاریاب دهیارروستان مندان گفت :جاده ارتباطی به شهرازپیچ های خطرناک واسفالت نامناسب وکنده کاریهای زیادی برخودارهست که هرروزتعدادزیادی ازرانندگان ازاین وضعیت معترض ونگرانی زیادی دارند.
سبحانی اضافه کرد:مدت زیادی هست که یک طرف جاده اسفالت وطرف دیگرهم نیمه کاره رهاشده است که ناراحتی هرعابری رابه وجوداورده است.
او درآمد کم اهالی روستا را یکی دیگر از مشکلات خانواده های روستا می داند و ابراز می دارد:   یکی از راههای درآمد زایی در این روستا را گردشگری می داند، اما مسولان پاسخ نمی دهند گردشگران چگونه از جاده خراب و پر از پیچ وخم وکنده کاری این روستا به این طبیعت سر بزنند.
وی به پتانسیل های روستااشاره وافزود:روستاازپتانسیل های خوبی برخودارهست ازجمله زمین های کشاورزی جهت کشت وکوهستانی بودن ان برای دامداری.
دهیارمندان : معدن فسفات مندان که مردم امیدزیادی برای برون رفت ازمشکلات داشتندامامتاسفانه معدن ازماامادرامد ان کجامصرف شدان رامسولان بایدجوابگوباشند.
به گزارش صدای جنوب  ، سهم جوانان تنها کار کشاورزی و دامداری است، جوانانی که اگر در شهر بودند می توانستند از امکانات ورزشی و تفریحی زیادی بهره مند شوند نیازهست که مسولان به مشکلات مندان رسیدگی کنند.
سبحانی دهیار این روستا که گویا از وعده های بی اثر مسئولان خسته شده در گفتگو با خبرنگار صدای جنوب گفت: روستای ما مشکلات زیادی دارد که هر بار مسئولان وعده پیگیر آن را می دهند اما متاسفانه بعد از آن اقدامی صورت نمیگیرد.
سبحانی با بیان اینکه مردم ازماگله دارند ادامه داد:مردم روستانسبت به اینکه ماپی گیری ومکاتبه انجام نمی دهیم گله مندهستندامابه کمک شورای روستا درانجام مکاتبات وحضوری کوتاهی نکرده ایم .
وی به قطعی شبکه های تلویزیون اشاره وعنوان کرد:شبکه های تلویزیون بااولین بارش باران وبادقطع می شوندومشکلاتی رابرای مردم به وجودمی اورد.
وی همچنین فقدان خانه عالم را یکی دیگر از مشکلات روستا برشمرد و خاطرنشان ساخت: با احداث خانه عالم مشکل عدم استقبال عالم از این روستا رفع می‌شود.
سبحانی با اشاره به زمستان‌های سرد و سخت این روستا ادامه داد: با وجود اینکه کار گازکشی روستاانجام گرفته اما شرکت گازجداول وکانال های هدایت سیلاب راتخریب ومشکلات زیادی ازجمله امدورفت رابرای مردم به وجوداورده است.
دهیارروستای مندان به خاکی بودن کوچه هاوخیابان هااشاره کرد:تمامی کوچه هاوخیابانهای روستاخاکی ووضعیت مناسبی ندارند.
وی همچنین با بیان اینکه آنتن دهی در این روستا بسیار ضعیف است ادامه داد: با وجود این همه مشکل قطعا نیاز به تلفن های ضروری بیش از جاهای دیگر احساس میشود اما متاسفانه آنتن دهی آنقدر ضعیف است که استفاده از این تکنولوژی را برای اهالی روستا ناممکن کرده است.
دهیارروستای مندان گفت :طرح هادی درروستای مندان به طورکامل اجرانشده وهمین امرباعث دردسرهایی برای شوراودهیاری گردیده است.
سبحانی به مهاجرت مردم هم اشاره کردواظهارداشت:متاسفانه باتوجه مشکلات نامبرده وعدم دسترسی به اینترنت باعث شده تادانشجویان مسیرتقریبا۳۰کیلومتری رابرای انتخاب واحدویاکارهای دانشجویی بروندکه ازلحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نبوده وخانواده هامجبوربه ترک روستا می شوند.
سبحانی درپایان ضمن تقدیرازاداره برق نسبت به انجام روشنایی درروستا تقاضاکردپایه های برق درمسیرکوچه وخیابان راجابه جایابردارندتاطرح به صورت کامل اجراشودکه این خودیکی دیگرازمعضلات هست.
در مندان با تمام وجود صحنه‌هایی عمیق از محرومیت را می‌توان دید و باید گفت مسئولان تا دیر نشده مردم این دیار را دریابید نه تنها در شعار بلکه باید در عمل تمام تلاش‌تان را به کار بگیرید.
سبحانی ازهمکاری وهمدلی تمام اهالی روستای مندان با شورای اسلامی ودهیاری روستا کمال تشکر را داشت وبسیار امیدوار بود که با این همدلی وهمت مسولین مشکلات روستا هرچه سریع تر مرتفع شود تا روستایی آباد وبرخوردار از تمامی امکانات داشته باشیم و لحظات زندگی مردمانش ،قرین شادی،سعادت وسربلندی باشد.

ارسال نظر جدید

*

نظرسنجی

  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین اخبار

  ویدیو ها

  بالای صفحه
  طراحی سایت
  طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار