پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب-صدای مردم جنوب ایران

پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب | Sedayejonoob.ir

منتشر شده در تاریخ: 23 خرداد 1398 ساعت 03:03:: شناسه خبر: 57015

آتش سوزی های مشکوک مزارع در کهگیلویه نیازمند برخورد شدید قضایی است/وقتی دل رییس منابع طبیعی از ستاد بحران کهگیلویه خون است

آتش سوزی های مشکوک کهگیلویه در هفته های اخیر زنگ خطر رابوجود آورده و علاوه بر اینکه خسارت زیادی وارد نموده کم کاری ادارات دخیل در ستاد بحران را به وضوح نشان می دهد و متاسفانه برای هشدارهای جهاد کشاورزی گوش شنوایی دیده نمی شود …

پایگاه خبری صدای جنوب:

عصر روز چهارشنبه، ششمین آتش سوزی در کهگیلویه حدود ۴۰۰ هکتار از مزارع روستاهای حومه غربی را در آتش سوزاند.
این آتش سوزی که از گلزار آغاز شده بود، بخش گسترده‌ای از مزارع در روستاهای اطراف دهدشت را سوزاند.
وزش باد شعله‌های آتش را گسترده‌تر کرده تا در کنار نبود تجهیزات کافی مدیریت بحران شهرستان، باردیگر حاصل دسترنج مردم جلوی چشمانشان در آتش بسوزد و دود شود!
با تلاش‌های مستمر نیروهای مردمی با دستان خالی و پرسنل منابع طبیعی و جهادکشاورزی و شهرداری آتش پس از ۴ ساعت مهار شد.
مدیریت بحران کهگیلویه با بیان اینکه تجهیزات لازم برای مهار آتش با توجه به وسعت آن جوابگو نیست گفت: ۶ دستگاه دمنده متعلق به منابع طبیعی و یک دستگاه دمنده از سوی محیط زیست برای مهار آتش مورد استفاده قرار گرفته است، ۲ دستگاه خودروی آتش‌نشانی شهرداری دهدشت و یک دستگاه خودروی آتش‌نشانی دهیاری راک در محل حادثه حضور داشتند.
رئیس جهاد کشاورزی کهگیلویه گفت: ۴۰۰ هکتار از کشتزارهای روستایی این شهرستان در آتش سوخت.
سید عمران تقوی بابیان اینکه آتش سوزی خسارت زیادی به کشتزارهای کشاورزی، مزارع هندوانه و پمپاژ آبیاری بارانی منطقه وارد کرده است، گفت: در این آتش سوزی ۵۰ هکتار از کشتزارهای آبیاری بارانی در آتش سوخت.
تقوی میزان خسارت به مزارع دارای آبیاری بارانی را ۵۰۰ میلیون ریال اعلام کرد.
وی با اشاره به اینکه کاه و کلش ۸ روستا در حومه دهدشت بصورت کامل در آتش سوخت گفت: بیش از سه میلیارد ریال خسارت ناشی از آتش سوزی کاه و کلش روستاها برآورد شد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه نیز در این رابطه گفت: خسارت این آتش سوزی شامل مراتع بادام، کاه و کلش، صیفی جات و لوله‌های پمپاژ آب بوده است.
هدایت الله اویزش تصریح کرد: در این حادثه ۲ هکتار از مراتع بادام کاری دچار آتش سوزی شد که با تلاش نیروهای منابع طبیعی و مردمی خاموش شد.
وی عملکرد ستاد بحران شهرستان در مقابله با آتش سوزی را ضعیف دانست و بیان کرد: مصوبات جلسه مدیریت بحران در این زمینه عملی نمی‌شود.
آویزش با بیان اینکه اعضای مدیریت بحران از فرمانداری تا دیگر نهادها فعالیت چندانی ندارند افزود: فرمانداری باید بر اساس قانون با نهادهای کم کار برخورد کند.
وی با اشاره به امکانات محدود شهرستان در مقابله با آتش سوزی‌ها اضافه کرد: تجهیزات اطفای حریق قبل از آتش سوزی باید در اختیار یک نهاد برای اعزام سریع قرار داده شود.
وی شروع آتش سوزی را از کاه و کلش مزارع کشاورزی دانست و اضافه کرد: برخورد جهاد کشاورزی با افراد متخلف ضروری است.
رئیس اداره منابع طبیعی تصریح کرد: در صورت معرفی و برخورد مسئولان قضائی با افراد متخلف تا حدود زیادی خسارت ناشی از آتش سوزی کاهش خواهد یافت.
آویزش اظهار کرد: این آتش سوزی بعد از ۴ساعت تلاش بی وقفه مهار شد.
این آتش سوزی ششمین مورد آتش سوزی است که در مراتع و مزارع شهرستان کهگیلویه رخ می‌دهد..

 

دیدگاه ها بسته شده اند.

نظرسنجی

  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین اخبار

  ویدیو ها

  بالای صفحه
  طراحی سایت
  طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال