پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب-صدای مردم جنوب ایران

پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب | Sedayejonoob.ir

منتشر شده در تاریخ: 09 آبان 1398 ساعت 00:08:: شناسه خبر: 62419

هشدار مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در خصوص بازگشت ملخ های مهاجم به مراتع و مزارع

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به بارندگی ها و پیش بینی یک توفان امکان بازگشت ملخ های مهاجم به مراتع و مزارع استان جدی است.

پایگاه خبری صدای جنوب:

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به بارندگی ها و پیش بینی یک توفان امکان بازگشت ملخ های مهاجم به مراتع و مزارع استان جدی است.

حسین لایقی مطلق در گفت و گو با صدای جنوب تاکید کرد: امکان تخم گذاری ملخ های صحرایی که پارسال به مزارع و مراتع کهگیلویه و بویراحمد هجوم آورده بودند یا حمله ملخ های صحرایی از کشورهای افریقایی یا هند و پاکستان به مزارع و مراتع استان وجود دارد و نیاز است دستگاه های اجرایی مانند منابع طبیعی،محیط زیست، شهرداری ها و بخشداری ها برای مبارزه و پایش ملخ با هم تعامل بیشتری داشته باشند.

وی از کشاورزان نیز خواست در صورت مشاهده ملخ های صحرایی مراتب را به جهاد کشاورزی گزارش کنند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ستاد مبارزه با ملخ های صحرایی در هشت شهرستان استان تشکیل شده اما ۶ شهرستان گرمسیری گچساران،باشت،کهگیلویه،بهمئی،چرام و لنده با توجه به تجربیات پارسال و نزدیکی به استان بوشهر در معرض خطر بیشتری هستند.

لایقی مطلق ابراز داشت: هم اکنون جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در حال پیگیری اختصاص اعتبار برای انجام کار مبارزه و پایش مزارع و مراتع در برابر آفت ملخ است.

وی میزان اعتبار مورد نیاز برای مبارزه با آفت ملخ در استان را ۱۰ میلیارد ریال برآورد کرد.

لایقی مطلق ادامه داد: تاکنون ۱۲۵ هزار هکتار از مراتع و مراتع استان در گچساران، باشت، بویراحمد، کهگیلویه و سایر شهرستان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد پایش و  در۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار نیز کار مبارزه با آفت ملخ انجام شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بخشی از سم مورد نیاز برای سم پاشی تامین شده و با توجه به پیش بینی پایش ۱۵۰ هزار هکتار  در مرحله دوم نیاز به تامین سم بیشتری در استان وجود دارد.

لایقی مطلق ابراز داشت:کار ساماندهی نیروهای انسانی مورد نیاز سم پاشی و پایش در شهرستان های کهگیلویه و بویراحمد انجام شده است.

برپایه همین گزارش ،ملخ‌های مهاجر که بهمن ماه سال گذشته از کشورهای حوزه شبه جزیره عربستان از جمله امارات، عمان و کشور عربستان وارد برخی استان‌های جنوب شرق کشور شده بود، تاکنون در برخی استان‌های کشور از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر، فارس، جنوب خراسان جنوبی، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و حتی اردبیل و گلستان مشاهده شده‌اند.

کارشناسان می‌گویند: تخم گذاری ملخ به صورت خوشه‌ای انجام می‌شود که در آینده منجر به تولید ۳۰۰ تا ۴۰۰ ملخ می‌شود.

ملخ‌های مهاجم تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه روز می‌تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.

ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‌تواند مهاجرت کند.

این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف ازجمله جنگل‌ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می‌شوند.

دیدگاه ها بسته شده اند.

نظرسنجی

    • آخرین اخبار
    • پربازدیدترین اخبار

    ویدیو ها

    بالای صفحه
    طراحی سایت