پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب-صدای مردم جنوب ایران

پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب | Sedayejonoob.ir

منتشر شده در تاریخ: 25 آبان 1395 ساعت 04:08:: شناسه خبر: 8306

واکنش کنایه آمیز دو هنرمند برجسته کهگیلویه و بویراحمدی به تغییر نام کهگیلویه و بویراحمد

نام استان یک هویت تاریخی است و کسی نمی‌تواند و اجازه ندارد آن را تغییر دهد.

پایگاه خبری صدای جنوب:

عکاس مردم‌نگار برجسته کهگیلویه و بویراحمدی گفت: نام استان یک هویت تاریخی است و کسی نمی‌تواند و اجازه ندارد آن را تغییر دهد.

ghafari-hasan

به گزارش صدای جنوب، حسن غفاری در گفتگو با فارس با انتقاد صریح از مباحثی که پیرامون تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد در شورای فرهنگی عمومی استان مطرح شد، اظهار کرد: گویی برخی بزرگان و فرهنگیان دولتی استان می‌خواهند مانند ابزار و دستگاه‌های چند منظوره عمل کنند و با یک تیر چند نشان را بزنند.

این عکاس برجسته ملی در حوزه میراث فرهنگی و اجتماعی افزود: امروزه کهگیلویه و بویراحمد شایسته داشتن رتبه‌های بالای بیکاری و آمارهای روزافزون طلاق و سایر مشکلات نیست.

غفاری یادآور شد: افرادی که دم از تغییر نام استان می‌زنند به‌جای چاره‌اندیشی برای رفع این معضلات سعی دارند با گرم کردن بازار تغییر نام استان سرپوشی بر کم‌کاری خود بزنند.

وی تصریح کرد: مگر نه اینکه از زمان شکل‌گیری استان کهگیلویه و بویراحمد تاکنون همین مسئولان همواره بازگوکننده تاریخ و هویت مردم این استان بوده‌اند و آیا اگر همین نام باقی‌مانده را از استان بگیرند دیگر چیزی برای بازگو کردن دارند؟!

این هنرمند عکاس تأکید کرد: به‌طور حتم پیشنهاد تغییر نام استان طرح و برنامه‌ای کارگردانی شده برای سرگرمی اذهان عمومی و پیش بردن اهداف شخصی دامن زنندگان به این موضوع است.

وی با بیان اینکه عامه مردم کهگیلویه و بویراحمد هیچ اعتراضی نسبت به نام استان خود ندارند، تصریح کرد: قطعاً مردم و علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ کهگیلویه و بویراحمد نسبت به تغییر نام استان موضع خواهند گرفت و مقاومت خواهند کرد.

این عکاس حوزه میراث فرهنگی و گردشگری از مسئولان استانی و فرهنگیان دولتی استان خواست تا از پرداختن به این موضوع بپرهیزند و اگر سعی دارند این کار را دنبال کنند برای کار خود دلایل منطقی و مستدل بیاورند.

غفاری خاطرنشان کرد: این موضوع در سال‌های گذشته نیز مطرح می‌شد و معمولاً کسانی که دم از تغییر نام استان می‌زدند تلفظ سخت آن را بهانه تغییر نام می‌دانستند که این موضوع به‌هیچ‌وجه قابل قبول نیست.

عکاس مردم نگار کهگیلویه و بویراحمدی در ادامه با اشاره به وجود خرده‌فرهنگ‌های متعددی که در نقاط مختلفکهگیلویه و بویراحمد وجود دارد اظهار کرد: اگر عده‌ای سعی دارند در مسیر مدرن کردن جوامع عشیره‌ای گام بردارند راه آن تغییر نام استان نیست.

وی گفت: در زندگی عشیره‌ای خدمات اجتماعی مانند اتحاد، همبستگی، نوع‌دوستی و…وجود دارد که به‌خوبی می‌توان از آن‌ها بهره برد.

عکاس مطرح کشوری عنوان کرد: طرح این موضوع نوعی بازی سیاسی و منطقه‌ای است که برخی افراد برای رسیدن به مطامع خود به آن دامن می‌زنند و قطعاً بزرگان و دلسوزان این استان مانع این کار خواهند شد.

رضوانی: آنچه در کهگیلویه و بویراحمد نیازمند تغییر است وضعیت بیکاری جوانان است

کورش رضوانی هنرمند مطرح موسیقی کهگیلویه و بویراحمد نیز با بیان اینکه نام کهگیلویه و بویراحمد شناسنامه و هویت‌بخش مردم این استان است، گفت: نام کهگیلویه و بویراحمد سالیان سال در همه جای کشور پیچیده و نیاکان ما از دیر باز ما را با نام کهگیلویه و بویراحمد هویت بخشیده‌اند.

وی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد نام ایلی،عِرقی و عشایری ما است، بیان کرد: آنچه در کهگیلویه و بویراحمدنیازمند تغییر است وضعیت بیکاری جوانان، توسعه زیرساخت‌ها و رفع محرومیت‌ها و مشکلات است چرا که با تغییر نام این مشکلات رفع نخواهد شد.

نظرات

 1. ناشناس گفت:

  احسنت واقعا مشکل ما تغییر نام نیست.فقر.بیکاری.طلاق.خودکشی و…..

ارسال نظر جدید

*

نظرسنجی

  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین اخبار

  ویدیو ها

  بالای صفحه
  طراحی سایت