پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب-صدای مردم جنوب ایران

پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب | Sedayejonoob.ir

منتشر شده در تاریخ: 15 اسفند 1399 ساعت 13:12:: شناسه خبر: 94729

بیانات مهم و وحدت آفرین امام جمعه چرام+جزییات

حجت الاسلام افشار گفت:طوایف مختلف چرام دارای سابقه دیرینیه و مشهور به حسن همجواری بوده اند.اصالت،فرهنگ،بزرگ منشی از خصوصیات مردم چرام بوده است.وباید این سابقه خوب دیرینه ی ایلی و طایفه ای مورد توجه همگان باشد.

صدای جنوب :

حجت الاسلام افشار در خطبه های این هفته نماز گفت: اعراب جاهلی بر این بود که اگر کسی از قبیله آنها کشته می‌شد تصمیم می‌گرفتند تا آنجا که قدرت دارند از قبیله قاتل بکشند، و این فکر تا آنجا پیش رفته بود که حاضر بودند به خاطر کشته شدن یک فرد تمام طائفه قاتل را نابود کنند.
امام جمعه چرام با بیان اینکه آیه ۱۷۸ بقره در این خصوص نازل شد و حکم عادلانه قصاص را بیان کرد: (یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم القصاص فی القتلی الحر بالحر و العبد بالعبد و الانثی بالانثی فمن عفی له من اخیه شی ء فاتباع بالمعروف و اداء الیه باحسان ذلک تخفیف من ربکم و رحمه فمن اعتدی بعد ذلک فله عذاب الیم)
«ای افرادی که ایمان آورده‌اید! حکم قصاص در مورد کشتگان بر شما نوشته شده است، آزاد در برابر آزاد، و برده در برابر برده، و زن در برابر زن، پس اگر کسی از ناحیه برادر (دینی) خود مورد عفو قرار گیرد (و حکم قصاص او تبدیل به خونبها گردد) باید از راه پسندیده پیروی کند (و در طرز پرداخت دیه، حال پرداخت کننده را در نظر بگیرد) و قاتل نیز به نیکی دیه را به ولی مقتول بپردازد (و در آن مسامحه نکند) این تخفیف امری حمتی است از ناحیه پروردگار شما و کسی که بعد از آن تجاوز کند عذاب دردناکی خواهد داشت».

افشار با بیان اینکه چند نکته راجع به موضوع قتل ونزاع اخیر که باید همه مردم توجه کنند، افزود: اول؛طوایف مختلف چرام دارای سابقه دیرینیه و مشهور به حسن همجواری بوده اند.اصالت،فرهنگ،بزرگ منشی از خصوصیات مردم چرام بوده است.وباید این سابقه خوب دیرینه ی ایلی و طایفه ای مورد توجه همگان باشد.امروز صبح جهت فاتحه خدمت خانواده مرحوم جاوید رفتم وجلوه ی صبر همراه با توقع برخورد قانونی را از آنها مشاهده کردم.دیشب و امروز صبح که با حضور بعض اعضای شورای تامین خدمت معتمدین طایفه آرندی بودم ،تاکید بر اجرای دقیق و سریع قانون داشتند.

وی ادامه داد: دوم؛ حادثه ی تلخی اتفاق افتاد و جوانی به قتل رسیده است.خدمت خانواده مقتول تسلیت عرض میکنم خدایش رحمتش کند و به بازماندگان صبر واجر عنایت فرماید. با اقدام خوب وبجای معتمدین و شورای تامین، در شب گذشته شهر بسمت آرامش پیش رفت که خدای را بر این نعمت بزرگان و معتمدین شهرمان سپاسگزارم.

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی شهرستان،با دستور قضایی در کمتر از ده ساعت قاتل را در استان همجوار دستگیر کردند.از برادران نیروهای نظامی و بویژه نیروی انتظامی شهرستان که در صف مقدم تامین امنیت برای شهروندان هستند نهایت سپاس و تشکر را دارم، گفت:خانواده محترم و بزرگوار جاوید با تاسی به کلام حق، قران مجید عمل کرده اید و فقط یک نفر را قاتل فرزندتان می دانید. جای سپاس دارد.جوانان عزیزی را که ممکن است دچار احساسات شوند و خانواده یا طایفه ای را متهم کنند، توصیه می کنم؛صبر پیشه کنید قطعا پرونده در دستگاه قضایی بطور ویژه و سریع پیگیری خواهد شد.

افشار افزود: توقع مردم از دستگاه قضایی این است در سریع ترین زمان ممکن همراه با دقت در چنین موارد نزاع های دسته جمعی ورود نمایند و پیشگیری از وقوع جرم نمایند تا شاهد چنین حوادث تلخی نباشیم.خداوند به همه ی بزرگواران در تامین امنیت شهروندان شهرستان چرام ،توفیقات ویژه عنایت فرماید.

وی با بیان اینکه خانواده ها و والدین در تربیت دینی فرزندان تلاش نمایند، افزود: فرزندانمان را ازسن کودکی با آموزهای دینی ومسجد آشنا نماییم.تا بواسطه ی مبانی دینی ،نوجوانان وجوانان صبور ی داشته باشیم و حوادث ناگواری را شاهد نباشیم.

افشار گفت: از دلسوزی نماینده معزز ولی فقیه که پیگیر موضوع بودند تا بلکه فضای شهر بسمت آرامش مردم برود سپاسگزارم.

دیدگاه ها بسته شده اند.

نظرسنجی

    • آخرین اخبار
    • پربازدیدترین اخبار

    ویدیو ها

    بالای صفحه
    طراحی سایت