پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب-صدای مردم جنوب ایران

پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب | Sedayejonoob.ir

منتشر شده در تاریخ: 10 آذر 1401 ساعت 10:09:: شناسه خبر: 128399

به خطر افتادن دامداری در کهگیلویه و بویراحمد

معاون جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد: دامداران امسال به دلیل کمبود علوفه طبیعی و بالا بودن قیمت نهاده‌های دامی با مشکل تغذیه مواجه هستند.

به گزارش  صدای جنوب علی بهنام پور افزود: پرورش و نگهداری دام در استان از دیرباز به شیوه روستایی و عشایری مرسوم بوده و اقتصاد و معیشت غالب مردم به این مهم وابسته است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه دامداری‌های علمی و صنعتی هم در چند سال اخیر در استان پیشرفت‌های خوبی داشته است، بیان کرد: سرجمع تولیدات دامی این استان ۱۵۵ هزار تن است که این میزان ۲ هزار ۶۰۰ میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی دارد.
وی ادامه داد: پدیده خشکسالی موجب شده از جمعیت ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفری واحد دامی استان بیش از ۸۰ درصد به مراتع وابسته اند که اغلب آنها دام سبک هستند.
بهنام پور افزود: قیمت نهاده‌های دامی پنج تا ۶ برابر افزایش یافته و این موضوع از جمله مشکلات پیش روی عشایر است.
وی با اشاره به اینکه تناسبی بین قیمت تمام شده و قیمت فروش محصولات دامی به ویژه گوشت قرمز و مرغ وجود ندارد، بیان کرد: قیمت تمام شده یک کیلو گوشت قرمز به صورت زنده برای دامدار حداقل بیش از ۱۰۰ هزار تومان است، اما در واقع بیش از ۷۰ هزار تومان در بازار مشتری ندارد و تولید غیر اقتصادی شده است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه دامپروران این استان ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین در اختیار دارند، یادآور شد: در مناطق قشلاقی استان چیزی به نام علوفه وجود ندارد و دامداران به صورت دستی به دام‌ها علوفه می‌دهند که با قیمت بالای نهاده ها، دامداران به سختی علوفه تهیه می کنند.
بهنام پور اضافه کرد: از میزان تولید سالیانه ۹۶هزار تن شیر و ۱۶ هزار تن گوشت قرمز در کهگیلویه و بویراحمد ۳۵هزار تن شیر و هشت هزار تن گوشت قرمز در مناطق عشایری تولید می شود.

دیدگاه ها بسته شده اند.

نظرسنجی

  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین اخبار

  ویدیو ها

  همراه اول

  بالای صفحه
  طراحی سایت