پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب-صدای مردم جنوب ایران

پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب | Sedayejonoob.ir

منتشر شده در تاریخ: 23 خرداد 1400 ساعت 12:03:: شناسه خبر: 100139

در بازدید از روستاهای بخش پاتاوه و منطقه تنگ سرخ مطرح شد:

عمق محرومیت در استان چنان عمیق است که هرچه تلاش شود، نمی‌توان این شکاف عمیق را پر کرد

مهدی روشنفکر نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی به همراه جمعی از مدیران استانی و شهرستانی از روستاهای بخش پاتاوه بازدید کرد و از نزدیک پای درد دل مردم نشست.

صدای جنوب:

به گزارش از یاسوج، استان کهگیلویه و بویراحمد دارای بیش از ۱۷۰۰ روستا می‌باشد که بعد از گذشت چهار دهه از عمر پر برکت انقلاب اسلامی، فقر و محرومیت در اکثر این روستاها موج می‌زند.

روستاهایی که هر روز از تعداد سکنه آنها به دلیل نبود امکانات کاسته می‌شود و جمعیت مهاجر آن به حاشیه شهرها به خصوص حاشیه شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد پناه می‌آورند.

اغلب مشکلات در روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد مربوط به خدمات عمومی نظیر برق، آب، گاز، فضاهای ورزشی و آموزشی و مشکلات مربوط به حوزه کشاورزی می‌باشد.

مهدی روشنفکر نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی به همراه جمعی از مدیران استانی و شهرستانی از روستاهای بخش پاتاوه بازدید کرد و از نزدیک پای درد دل مردم نشست.

در این بازدید مردم روستاهای باگ، شترخون، تنگ رواق، تمنک، شبلیز و عشایر منطقه جلاله مطالبات خود را با مسئولان استانی و شهرستانی در میان گذاشتند و خواستار رفع مشکلات موجود شدند.

اولین مقصد نماینده بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی و مدیران استانی و شهرستانی روستای باگ بود، آبدار دهیار روستای باگ عمده مشکلات روستا را کمبود آب آشامیدنی، نبود روشنایی در معابر، عدم بهسازی کانال‌های آب کشاورزی، نبود فضای ورزشی، نبود دبیرستان در روستا و …. برشمرد.

دهیار روستای باگ عدم توجه به اشتغال‌زایی در روستا را نیز از دغدغه‌های مهم جوانان روستا عنوان کرد و گفت: روستای باگ با برخورداری از نیروی توانمند انسانی متأسفانه دارای تعداد زیادی از جوانان تحصیل کرده بیکار است.

یکی از اهالی روستای باگ نیز عدم وجود فضای ورزشی را از معضلات اساسی روستا عنوان کرد و گفت: سالن ورزشی روستای باگ چندین سال است که منتظر کفپوش و شبکه گاز، برق و آب است و عدم توجه به تکمیل این سالن و ایجاد فضاهای ورزشی دیگر باعث شده تا سرگرمی‌های کاذب و آسیب‌زا در کمین نوجوانان و جوانان این روستا باشد.

مردم روستای تنگ‌رواق دومین میزبان هیأت مسئولان استانی و شهرستانی بودند، مردمی که از کمبود آب، عدم بهسازی معابر روستایی و عدم اجرای طرح هادی روستایی گلایه مند بودند.

رحیم صالح‌نژاد از اهالی روستای تنگ‌رواق گفت: مشکل آب آشامیدنی روستا با بهسازی چشمه نزدیک روستا قابل حل است و بیش از ۵۰ نفر از سرپرستان خانواده در روستا خواستار استفاده از این چشمه آب برای تأمین آب روستا هستند.

وی گفت: یکی از عمده‌ترین مشکلات روستا مربوط به عدم اجرای طرح هادی روستایی به دلیل وجود معارضات با شرکت گاز می‌باشد.

مردم روستای شترخون و تمنک نیز مشکلاتی مشابه مشکلات روستای تنگ‌رواق و باگ را مطرح کردند و به شدت از مشکلات به وجود آمده از طریق شرکت گاز در روستاهای خود معترض بودند.

اهالی روستای شبلیز نیز از مشکلات مربوط به آب آشامیدنی و گاز و نبود اینترنت در روستای خود ابراز نگرانی کردند.

یکی از اهالی روستا گفت: در شرایطی که کرونا فرصت حضور دانش‌آموزان در کلاس‌های درس را محدود کرده‌است، ضعف اینترنت در روستا باعث شده تا دانش‌آموزان با مشکلات عدیده روبرو باشند.

آخرین مقصد مسئولان منطقه عشایری جلاله بود، منطقه‌ای با شور و اشتیاق غریب با زندگی مدرنیته، مردمی که چهره‌هایشان از شدت گرما سوخته بود اما هنوز صفا و صمیمیت در زندگی‌شان رنگ نباخته بود.

عشایر وفادار و کم توقع جلاله مهمترین دغدغه خود را کمبود آب آشامیدنی و نامناسب بودن جاده ارتباطی عنوان کردند و خواستار رفع این مشکلات بودند.

مهدی روشنفکر نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مشکلات و مطالبات روستاهای باگ، تنگ‌رواق، شترخون، تمنک، شبلیز و منطقه عشایری جلاله در حضور مسئولان شناسایی و مکتوب شد و مدیران مربوطه موظف به پیگیری و تلاش حداکثری برای حل این مشکلات هستند.

وی با اشاره به اینکه مردم ولی نعمت انقلاب و نظام هستند، گفت: مسئولان و مدیران در هر سطحی موظف به خدمت‌رسانی به مردم هستند.

مهدی روشنفکر بیان کرد: مدیر موفق زمانی می‌تواند مشکلات مردم را پیگیری و حل کند که شناخت کافی داشته باشد و هدف از همراهی مدیران استانی و شهرستانی در این سفر انتقال مشکلات از طرف مردم به صورت مستقیم است و معتقدم این روش می‌تواند علاوه بر تقویت اعتماد مردم نسبت به نظام، زمینه گسترش خدمات را نیز فراهم کند.

 

منطقه تنگ‌سرخ در شهرستان بویراحمد و در نزدیکی شهر یاسوج قرار دارد.

منطقه تنگ‌سرخ دارای ۱۵ روستا و ۴۰۰ خانوار و جمعیتی بالغ بر سه هزار نفر است.

مردم ۱۵ روستا منطقه تنگ‌سرخ این روزها با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند، منطقه‌ای که قرار است با تکمیل سد تنگ‌سرخ در آینده مردمانش رنگ خوش زندگی را به خود ببینند.

مردم منطقه تنگ‌سرخ در شهرستان بویراحمد امروز میزبان نماینده ولی‌فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد، نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی، فرمانده تیپ مستقل ۴۸ فتح استان و مدیران شهرستانی بودند.

غلامپور نماینده مردم منطقه تنگ‌سرخ اظهار داشت: سال نود کلنگ سد تنگ‌سرخ به زمین زده شده و به جز گرد و خاک این سد چیزی عاید مردم منطقه نشد و هنوز بخشی از مطالبات مردم در قبال احداث این سد بر زمین مانده‌است.
وی افزود: روستای تنگ‌سرخ بعد از گذشت چهل و اندی سال از انقلاب از شبکه گازرسانی محروم هستند و هنوز طرح هادی روستا اجرا نشده است.

غلامپور بیان کرد: با توجه به جمعیت بالای روستای تنگ‌سرخ و روستاهای حومه اما متأسفانه هیچ فضای ورزشی در این منطقه وجود ندارد و کشاورزان این منطقه نیز از نبود سردخانه و عدم توجه جهاد کشاورزی نسبت به ارائه خدمات نظیر بهسازی جداول آبی، قطره‌ای نمودن آبیاری باغ‌ها و … گلایه مند هستند.

وی اضافه کرد: آب آشامیدنی روستا در سال ۵۷ ایجاد شده و هم‌اکنون به دلیل فرسودگی شبکه مردم منطقه با مشکل کمبود آب روبرو هستند.

مهدی روشنفکر نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: روستاهای منطقه تنگ سرخ در موقعیت زیبای خدادادی و در بیخ گوش یاسوج بعد از گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی هنوز با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی افزود: عمق محرومیت در استان چنان عمیق است که هرچه تلاش شود، نمی‌توان این شکاف عمیق را پر کرد.

روشنفکر افزود: سعی شده که مشکلات مناطق در شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون از طریق منابع مختلف شناسایی شود و سپس با حضور مدیران در این مناطق مشکلات بررسی و رفع اشکال در دستور کار قرار می‌گیرد.

نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مسئولان سعی کنند با وعده‌های غیر قابل تحقق و عدم تلاش برای حل مشکلات مردم را نسبت به نظام و انقلاب بدبین نکنند.

روشنفکر خاطرنشان کرد: مردم استان کهگیلویه و بویراحمد همواره در صحنه‌های مختلف و حساس پای کار بوده و رکورد دار حضور هستند، و همه مردم در کشتی نظام و انقلاب هستیم و اگر این کشتی آسیب ببیند، ما نیز آسیب خواهیم دید.

وی افزود: ۴۹۵ میلیارد تومان در حوزه محرومیت زدایی به غیر از بودجه و پیشنهاد دولت و مجلس به بخش محرومیت زدایی در سال‌جاری اختصاص یافته‌است و بودجه امسال استان کهگیلویه و بویراحمد در سال‌جاری رشد بیش از ۷۰ درصدی را تجربه می‌کند.

وی افزود: از سال ۹۰ که کلنگ سد تنگ‌سرخ به زمین خورده تا سال ۹۸ قریب به ۳۴ میلیارد تومان به این سد اعتبار تزریق شده، و از سال ۹۹ تاکنون قریب به ۲۳۵ میلیارد تومان جهت تسریع در روند اجرایی سد تنگ سرخ لحاظ شده‌است و این اعتبار نسبت به اعتبارات تزریق شده در ۱۱ سال گذشته بی‌سابقه بوده‌است.

 

 

دیدگاه ها بسته شده اند.

نظرسنجی

    • آخرین اخبار
    • پربازدیدترین اخبار

    ویدیو ها

    بالای صفحه
    طراحی سایت