پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب-صدای مردم جنوب ایران

پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب | Sedayejonoob.ir

منتشر شده در تاریخ: 15 آبان 1402 ساعت 18:08:: شناسه خبر: 140444

گزارش صدای جنوب از برگزاری جلسه شورای کشاورزی کهگیلویه

جلسه شورای کشاورزی با محوریت کاشت در محل فرمانداری کهگیلویه برگزار شد.

صدای جنوب:

کیومرث روزیان در جلسه شورای کشاورزی با محوریت کاشت، با توجه به رکورد و خرید گندم در این شهرستان اظهار کرد: ۳۳ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خریداری شد.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کهگیلویه افزود: جامعه هدف ما جامعه بزرگی است و بالغ بر ۹۰ درصد مردم منطقه با بخش کشاورزی در ارتباط هستند.

وی بیان کرد: جامعه شهری هم به این اداره محول شده و در بخش بازار بدون هیچ امکاناتی بازار را کنترل و رصد می‌کنیم.

روزیان گفت: تقسیم نهاده‌های کشاورزی، پول، ادوات کشاورزی و کارنده‌ها را باید ساماندهی کنیم که فصل کاشت موفقی را پشت سر بگذرانیم.

وی کل اراضی شهرستان کهگیلویه را ۵۰ هزار هکتار عنوان و تصریح کرد: از این مجموع سه هزار هکتار آبی و مابقی دیم هستند.

روزیان گفت: در سال گذشته قریب به ۳۲ هزار هکتار گندم، ۱۳ هزار هکتار جو و ۶۰۰ هکتار کشت کلزار صورت گرفت.

وی از اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خبر داد و اظهار کرد: تعهد ما در این طرح ۲۶ هزار هکتار است و  این کار را باید به صورت مکانیزه انجام دهیم.

روزیان تعهد کلزا را ۱۷۰۰ هکتار عنوان و با بیان این‌که سطح زیادی است گفت: اما تلاش می‌کنیم این را انجام بدهیم.

وی موضوع مهم فعلی را توزیع کود شیمیایی بین کشاورزان عنوان و با بیان این‌که تاکنون ۴۵۰۰ تن کود بین کشاورزان تقسیم شده است گفت: نسبت به سال گذشته عقب هستیم.

روزیان افزود: در خصوص توزیع بذر مشکلی نداشتیم و ۱۷۰۰ تن بذر اصلاح‌شده بین کشاورزان توزیع شد و حتی می‌توانیم به جاهای دیگه کمک کنیم.

وی هم‌چنین خواستار رفع مشکل سوخت خصوصا در ایام تعطیل از شرکت فراورده‌های نفتی شد.

روزیان مهم‌‌ترین شاخصه این شهرستان را در توسعه کشاورزی عنوان و خواستار تامین آب کشاورزی، رفع مشکلات زیرساختی و در دستور کار قرار دادن جاده‌های بین مزارع از فرماندار کهگیلویه شد.

سید خدایار زینی‌پور نیز در این جلسه، دیمی‌بودن زمین‌های کشاورزی را یادآور ‌شد و اظهار کرد: در حاشیه رودخانه مارون از تونل کوه پاد تا بلوط‌بنگان زمین‌های بکر وجود دارد اما به علت نداشتن جاده دسترسی قریب به سه هزار هکتار زمین بلا استفاده مانده است.

بخشدار سوق خواستار تدبیری از فرماندار کهگیلویه برای ایجاد جاده مناسب در این راستا شد.

ایزدخواه بخشدار چاروسا نیز در این جلسه هم‌چنین خواستار در دستور کار قرار دادن جاده‌های بین مزارع در این بخش شد و اظهار کرد: نبود ادوات کشاورزی جهت کشت مکانیزه از مشکلات دیگر این بخش است.

وی از خرابی کانال‌ها و سراب‌ها و کمبود نیرو انسانی به عنوان دیگر مشکلات بخش کشاورزی در چاروسا نام برد گفت: در بحث بازار، قیمت گوشت لحاظ شده حق مردم این بخش نیست و خواستار پلمب قصابی‌ها هستیم.

سید حمزه محقق‌زاده در این نشست با بیان این‌که شروع کشت را در پیش داریم اظهار کرد: مردم در این شرایط نیاز به کود، بذر و ادوات کشاورزی دارند و این‌ها باید به عدالت در نقاط مختلف توزیع شوند.

فرماندار شهرستان کهگیلویه در خصوص جاده‌های بین مزارع گفت: می‌شود از ظرفیت بسیج سازندگی کمک گرفت.

صیدال اسدی نیز اظهار کرد: این استان از لحاظ اشتغال‌زایی در بخش کشاورزی بیشترین اشتغال را داراست اما با توجه به گستردگی، از لحاظ اعتبارات کمترین اعتبارات ملی و استانی را دارد.

وی افزود: با وجود این‌که یک درصد اراضی کشور به استان ما تعلق گرفته است اما دارای چندین رتبه کشوری در سال گذشته بودیم.

اسدی با بیان این‌که شهرستان کهگیلویه در بخش کشاورزی اول شد گفت: بیشترین سطح زیرکشت به کهگیلویه اختصاص دارد اما علی‌رغم این‌که استان پر آب هستیم اما بیشترین درصد زمین‌های دیم در استان ما است.

وی بیان کرد: چرا بیشترین آب از استان ما خارج می‌شود اما بیشترین سطح زیرکشت دیم را داریم؟.

اسدی عنوان کرد: الان با مشکل تولید بذر در کهگیلویه مواجه هستیم و مجبور هستیم در اراضی دیمی تولید کنیم.

وی در خصوص میزان بذر و کود مورد نیاز گفت: به اندازه کافی بذر اصلاح شده در اختیار کشاورزان قرار می‌دهیم، بیش از ۱۷۰۰ بذر در کهگیلویه وجود دارد و در چرام بالای هزار تن بذر اصلاح آماده توزیع داریم.

اسدی با بیان این‌که بالای سه هزار تن کود موجود است گفت: مصرف کود با محصولات استراتژیک مثل گندم، جو و ذرت است و برای محصولات آب‌بر مثل برنج این کشت‌ها محدود می‌شوند چرا که در سیاست‌های جدید کشت، کود یارانه محصولات آب‌بر در حال حذف است.

 

وی خواستار رعایت الگوی کشت شد و بیان کرد: نمی‌توانیم بیشتر از سقف کشت تعیین شده، سهمیه کود بدهیم.

اسدی خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای باشد که کشاورزانی الگوی کشت را رعایت می‌کنند سهمیه کود کامل داده شود.

 

دیدگاه ها بسته شده اند.

نظرسنجی

  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین اخبار

  ویدیو ها

  آگهی مناقصه شرکت پشتیبانی امور دام کشور

  همراه اول

  بالای صفحه
  طراحی سایت