پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب-صدای مردم جنوب ایران

پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب | Sedayejonoob.ir

منتشر شده در تاریخ: 09 اردیبهشت 1398 ساعت 23:02:: شناسه خبر: 55323

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کهگیلویه و بویراحمد:

فاصله بین قانون تا عمل در شوراهای اسلامی زیاد است

سید حسین کاظمی به مناسبت روز نهم اردیبشت که به نام روز شوراهای اسلامی نامگذاری شده اظهار داشت: ۳۴ شرح وظیفه از سوی قانونگذار برای شوراهای اسلامی تعریف شده است که به حاشیه رفتن برخی از شوراها و بروز اختلافات باعث کاهش اثرگذاری این نهاد قانونی شده است.و

 پایگاه خبری صدای جنوب:

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: بین قانون تا آنچه شوراهای اسلامی شهری و روستایی انجام می دهند فاصله زیادی وجود دارد.

سید حسین کاظمی  اظهار داشت: پل ارتباطی مناسبی بین شوراهای اسلامی شهر و روستاها و دستگاه های اجرایی کشور شکل نگرفته است که این نقیصه در استان کهگیلویه و بویراحمد پر رنگ تر است و نمی توان هیچ کدام از طرفین را مسئول این کار دانست.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: براساس قانون شوراهای اسلامی یک پارلمان مستقل محلی است که ساز و کارها باید اصلاح شود تا نظارت بهتری بر کار شوراها صورت گیرد.
وی با اشاره به اختلاف شورای اسلامی و شهرداری در یکی از شهرهای استان در ماه های اخیرگفت: رفع اختلاف ذکر شده به صورت ریش سفیدی انجام شد.
کاظمی با اشاره به حضور ۲ نماینده از کهگیلویه و بویراحمد در شورای عالی مرکزی تهران گفت: با توجه به اصل ۱۰۲ قانون اساسی شورای عالی اسلامی در حدود و وظایف خود می تواند طرح های عمرانی خاصی را برای تصویب به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد دهد که تاکنون از طرف استان کهگیلویه و بویراحمد پیشنهاداتی ارسال نشده است.
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بودجه امسال بسته شده است اما در تلاشیم در بودجه سال ۱۳۹۹ از این طرح ها در بودجه گنجانده شود.
وی بیان کرد: در حوزه های توسعه شهری، راه های ارتباطی و سایر بخش ها می توان طرح های خوبی پیشنهاد داد و با استفاده از این مجاری قانونی روند توسعه این استان را شتاب بخشید.
کاظمی اضافه کرد: استان ۷۲۰ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد ۱۸ شورای اسلامی شهری، ۶۷۲ شورای اسلامی روستایی دارد که ۲ هزار و ۱۵۶عضو دارند.
وی از نمایندگان شوراهای اسلامی شهری و روستایی این استان خواست تا با تلاش بیشتر به اثربخشی شوراها کمک کنند.
کاظمی بیان کرد: یکی از مشکلات شوراهای اسلامی دخالت شوراهای اسلامی در کار شهرداری هاست که در هیچ جای قانون چنین وظیفه ای به عهده شوراهای اسلامی گذاشته نشده است.
وی بیان کرد: این دخالت ها در برخی موارد باعث ناکارآمدی شهرداری های کهگیلویه و بویراحمد شده است.
فرمان تاریخی بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تثبیت حاکمیت ملت ایران بر سرنوشت خویش و تشکیل شوراهای شهر و روستا در نهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۸ صادر شد اما این فرمان با تاخیری ۲۰ ساله در کشور به اجرا درآمد.
هفتم اسفند سال ۱۳۷۷ چند روز پس از برگزاری بیستمین سالروز پیروزی انقلاب، اولین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ایران برگزار شد که تا کنون پنج دوره این انتخابات برگزار شده است و منتخبان مردم در جایگاه شوراهای شهر و روستا به عنوان مردمی ترین نهاد اجرایی کشور قرار گرفته اند.ایرنا

دیدگاه ها بسته شده اند.

نظرسنجی

  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین اخبار

  ویدیو ها

  آگهی مناقصه شرکت پشتیبانی امور دام کشور

  همراه اول

  بالای صفحه
  طراحی سایت