پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب-صدای مردم جنوب ایران

پایگاه خبری تحلیلی صدای جنوب | Sedayejonoob.ir

منتشر شده در تاریخ: 07 خرداد 1400 ساعت 15:03:: شناسه خبر: 98952

قرار نگرفتن افراد شایسته در مصدر امور آسیب های جبران ناپذیری متوجه کشور و نظام اداری خواهد کرد

حجت الاسلام سید جواد خاضع با اشاره به بحث شایسته گزینی در انتخابات با قرائت آیه ۵۸ سوره مبارکه النساء «إِنَّ اللَّهَ یَأمُرُکُم أَن تُؤَدُّوا الأَماناتِ إِلىٰ أَهلِها، خداوند به شما فرمان می دهد که امانت ها را به صاحب نشان بدهید » اشاره کرد و به خبرنگاران، گفت: مسئولیت در نظام اسلامی از مصادیق امانت الهی است که هم مردم باید این امانت الهی را به اهل آن، یعنی افراد صالح و شایسته بسپارند و مسئولان نیز باید قدردان این امانت باشند و امانت داری کنند.

صدای جنوب:

حجت الاسلام خاضع گفت: زمانی که افراد شایسته در مصدر امور قرار نگیرند، آسیب های جبران ناپذیری متوجه جامعه، کشور و نظام اداری ما خواهد شد.

به گزارش صدای جنوب از یاسوج، حجت الاسلام سید جواد خاضع با اشاره به بحث شایسته گزینی در انتخابات با قرائت آیه ۵۸ سوره مبارکه النساء «إِنَّ اللَّهَ یَأمُرُکُم أَن تُؤَدُّوا الأَماناتِ إِلىٰ أَهلِها، خداوند به شما فرمان می دهد که امانت ها را به صاحب نشان بدهید » اشاره کرد و به خبرنگاران، گفت: مسئولیت در نظام اسلامی از مصادیق امانت الهی است که هم مردم باید این امانت الهی را به اهل آن، یعنی افراد صالح و شایسته بسپارند و مسئولان نیز باید قدردان این امانت باشند و امانت داری کنند.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد سپردن امور به افراد کاردان و شایسته را از مصادیق عمل صالح و از نشانه های ایمان دانست و اظهار کرد: در نظام جمهوری اسلامی شرکت مردم در انتخابات هم حق مردم است، از این منظر که مردم در تعیین سرنوشت خود مشارکت داشته باشند.
وی یادآور شد: از طرفی شرکت در انتخابات تکلیف الهی محسوب می شود، چون در منطق اسلام هرکجا حقی برای کسی وجود داشته باشد، تکلیفی هم بر عهده صاحب حق وجود خواهد داشت.
حجت الاسلام خاضع خاطرنشان کرد: همان طور که برگزاری انتخابات چه برای انتخاب نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات مجلس خبرگان اینها برای احقاق حق مردم بوده و اینکه مردم در تعیین سرنوشت خود موثر باشند و سرنوشت خود را تعیین کنند که این یک امر ضروری است.
امام جمعه موقت یاسوج ادامه داد: از طرفی تکلیف شرکت در انتخابات موضوع مهمی برای همه افراد جامعه محسوب می شود، ولی مردم شریف باید توجه داشته باشند ادای تکلیف الهی صرفا با مشارکت در انتخابات و رای دادن به هر نحو ممکن و کیفیتی مقبولیت لازم را در پیشگاه الهی نخواهد داشت، بلکه ما موظف هستیم در راستای عمل به این تکلیف الهی به بهترین نحو ممکن عمل کنیم تا در پیشگاه الهی سربلند و معجور باشیم.
وی تاکید کرد: بنابراین علاوه بر لزوم حضور در انتخابات و پای صندوق های رای، شایسته گزینی، انتخاب و گزینش کاندیداهای اصلح، کارآمد و شایسته هم اهمیت بسیار بالایی دارد.
حجت الاسلام خاضع اظهار کرد: باید افرادی که متعهد، متخصص و دارای برنامه روشن و شفاف برای اداره شهر و استان، کشور و جامعه بوده و برای حل مشکلات دارای طرح و برنامه بوده و توان لازم و کادر شایسته و مناسب را برای اجرای برنامه های خود داشته باشند، انتخاب شوند.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در زمان رای دادن وظیفه داریم به ملاک های دینی، شرعی و انقلابی نگاه کنیم و نبایید به روابط قومی، قبیله ای و طایفه ای و یا روابط باندی و جناحی نگاه کنیم؛ بلکه باید ببینیم کدام کاندیدا و نامزد واقعا با معیارهای الهی و انقلابی مناسب تر و به آنها نزدیک تر هستند و او را انتخاب کنیم.
وی تصریح کرد: اصلح و شایسته کسی است که متدین، باتقوا و انقلابی، صادق و دلسوز مردم و طرفدار ضعفا و مستضعفین، کارآمد، شجاع، ضد فساد و عدالت خواه بوده و قصد خدمت داشته باشد نه به قصد ثروت اندوزی و تصاحب قدرت باشد؛ باید این افراد را شناسایی و انتخاب کنیم.
حجت الاسلام خاضع یادآور شد: به طور کلی دو نوع نگاه به مسئولیت ها، پست های مدیریتی و صندلی های ریاست وجود دارد که یک نگاه، نگاه اسلامی و امانت دارانه است و متاسفانه نگاهی دیگر باندی، جناحی و یا فامیلی است که به نوعی می توان گفت نگاه تاراج مابانه است.
این فعال فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: از منظر اسلام پست های مدیریتی غنیمت و طعمه انگاشته نمی شود، بلکه امانت و مسئولیت است و متصدیان این جایگاه ها و افرادی که در این مسئولیت ها قرار می گیرند باید خود را وقف خدمت به مردم کنند.
وی به فرموده امام علی (علیه السلام) در نامه پنجم نهج البلاغه خطاب به اشعث ابن قیث، فرماندار آذربایجان مبنی بر « وَ إِنَّ عَمَلَکَ لَیْسَ لَکَ بِطُعْمَهٍ وَ لَکِنَّهُ فِی عُنُقِکَ أَمَانَهٌ، حوزه فرمانروایی تو، طعمه ای برای تو نیست، بلکه امانتی است بر گردن تو» اشاره کرد و گفت: مقام ها و منصب ها در حکومت اسلامی وسیله آب و نان افراد نیست، بلکه امانت های الهی هستند که باید به دقت مراقبت شوند.
حجت الاسلام خاضع اظهار کرد: متاسفانه در مقابل این نگاه اسلامی، نوعی نگاه وجود دارد که براساس آن پست های مدیریتی اساسا مسئولیت تلقی نمی شوند بلکه به مثابه غنائمی تلقی می شوند که جناح پیروز در انتخابات این غنائم را تصاحب و بین افرادی از جناح خود توزیع می کند.
امام جمعه موقت یاسوج تصریح کرد: روشن است که این نوع نگاه منجر به شایسته گزینی نخواهد شد و زمانی که افراد شایسته در مصدر امور قرار نگیرند، آسیب های جبران ناپذیری متوجه جامعه، کشور و نظام اداری ما خواهد شد.
وی گفت: انتخاب افراد ناصالح منجر به وارد آمدن خسارت های شدید مادی و معنوی می شود که تا سال ها این اثر سوء در جامعه وجود خواهد داشت و از طرفی باعث می شود که اعتماد عمومی از دست برود و اعتقاد مردم خدشه دار شود.
حجت الاسلام خاضع یادآور شد: همه ما وظیفه داریم که افراد شایسته، صالح، کاردان، مجرب، مومن و باتقوا و افرادی که متعهد، متخصص و برای خدمت آمده باشند نه برای زر اندوزی، کسب قدرت و ثروت اندوزی آمده باشند را انتخاب کنیم.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: انشالله که همه ما در انتخابات پیش رو به این امر مهم توجه کنیم و به فضل الهی شاهد حضور حداکثری مردم در انتخابات و گزینش افراد صالح، شایسته و متقی باشیم که مشکلات موجود مرتفع خواهد شد.

دیدگاه ها بسته شده اند.

نظرسنجی

  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین اخبار

  ویدیو ها

  آگهی مناقصه شرکت پشتیبانی امور دام کشور

  همراه اول

  بالای صفحه
  طراحی سایت